Pöide Kooli kodukord

PÖIDE KOOLI KODUKORD 

 

  1. ÜLDSÄTTED 

 

1.1 Pöide Kooli (edaspidi: kool) tegevuse raamid ja põhieesmärgid on kirjas kooli põhimääruses, mis tugineb põhikooli- ja gümnaasiumiseadusele (PGS) ning koolieelse lasteasutuse seadusele (KELS); kooli õppekavas, lasteaia tegevuskavas, kooli arengukavas ja teistes neile toetuvates dokumentides.  

1.2 Kooli kodukord sätestab lasteaialaste, õpilaste, vanemate või seaduslike esindajate (edaspidi: vanem) ja kooli töötajate omavahelise suhtluse, käitumise ja ühistegevuse reegleid (Pöide Kooli põhimäärus §16) 

1.3 Kodukorra eesmärgiks on tagada koolis töörahu, lasteaialaste, õpilaste ja töötajate turvalisus ning kooli vara kaitstus.  

1.4 Koolipere (lapsed, õpilased, lapsevanemad ja kooli töötajad) lähtub üldinimlikest eetika-, moraali- ja käitumisnormidest ning koolis kehtivatest väärtustest (turvalisus, austus, avatus, ühenduses, armastus). 

1.5 Lasteaialaste vanematele koostatakse lisaks meelespea, mille kinnitab hoolekogu. Enne kinnitamist kooskõlastatakse lapsevanema meelespea lastevanemate koosolekul. 

1.6 Kooli kodukord on lasteaialastele, vanematele, õpilastele ja koolitöötajatele täitmiseks kohustuslik. 

1.7 Kõigi oma murede ja küsimustega võib õpilane pöörduda klassijuhataja, aineõpetaja, direktori, hoolekogu ja õpilasesinduse poole. 

1.8 Kooli kodukord on avalik dokument, millega saab tutvuda kooli ruumides (õpetajate tuba) ning kodulehel. 

1.9 Kodukorra täitmist arvestatakse õpilaste käitumise ja hoolsuse hindamisel. 

 

 

2 ÕPPE-JA KASVATUSTÖÖ ÜLDINE KORRALDUS, s.h  PÄEVAKAVAD 

 

2.1 Lasteaia päevakava 

2.1.1 Lasteaed on avatud tööpäeviti 7.30 – 17.30 (kell 7.30 – 8.30 ja 17.00-17.30 on lapsed ühes rühmas). 

2.1.2 Lasteaed võib olla suletud suvel seoses töötajate kollektiivpuhkusega. Samuti eriolukordadel (elektrikatkestus, veeavarii jms). Infot jagatakse operatiivselt lasteaia FB lehel ning keskkonnas Eliis. 

2.1.3 Lapsevanemal on õigus tuua last lasteaeda ja viia ära sealt ära endale sobival ajal rühma päevakava järgides. 

2.1.4 Söögiajad lasteaias on: 9.00 hommikusöök, 12.00 lõunasöök, 15.30 oode. Nädala menüü on rühmade teadete tahvlitel ning keskkonnas Eliis. Õppetegevused algavad 9.30. 

2.1.5 Kui laps sööb hommikusööki, toob vanem ta lasteaeda hiljemalt 15 min enne hommikusöögi algust. Kui laps ei söö hommikusööki, siis hiljemalt 15 min enne päevaplaanis märgitud tegevuste algust. 

2.1.6 Õppekava paremaks omandamiseks peab laps viibima lasteaias kella 12-ni. Sel ajavahemikul toimub õppekava järgne õppetöö ning ringid (võivad olla tasulised). 

2.1.7 Lasteaeda ei lubata last, kui lapse terviseseisund võib kahjustada lapse enda või teiste tervist. Selgitus lasteaia meelespeas. 

2.1.8 Lapse puudumisest teavitada lasteaeda esimesel võimalusel. Puudumise saab märkida keskkonda Eliis (märkuste lahtrisse lisada puudumise põhjus), võib saata sõnumi või helistada rühma telefonil (Sipsikud 53545288, Päikesejänkud 53545008). 

2.1.9 Vanem tuleb lapsele järele vähemalt 15 min enne lasteaia sulgemist, et laps jõuaks mängu lõpetada ja riietuda. 

2.1.10 Kui vanem soovib, et lapsele tuleb järele keegi teine, tuleb sellest eelnevalt teavitada. Vanemale õele või vennale antakse laps üle vaid vanema kirjaliku avalduse alusel. 

2.1.11 Last ei anta koju viimiseks üle joobes isikule, töötaja käitumine vastavalt käitumisjuhisele. 

 

2.2 Kooli päevakava 

2.2.1 Koolimaja uksed avavad õpetajad graafiku alusel kell 08:00. Õppetöö koolis algab kell 08:45.  
2.2.2 Õppetöö toimub õppetundidena kooli õppekava alusel. Õppetund on kooli päevakavas juhendatud õppeks ettenähtud ajavahemik. Juhendatud õpe on kooli määratud viisil toimuv õpe, näiteks loeng, individuaaltund, konsultatsioon, e-õpe ja õppekäik, mis on suunatud teadmiste ja oskuste omandamisele. 

2.2.3 Päevakava ja selle muudatused on kättesaadavad kooli infostendil, kodulehel ja e-koolis. 

2.2.4 Õppetunni pikkus on 45 minutit. 
2.2.5 Vahetunni pikkus on 10 või 15 minutit, õuevahetund ja söögivahetund on 20 minutit. 
2.2.6 Õppetunnid toimuvad järgmise ajaplaani kohaselt: 

1. tund 08.45-09.30 
hommikuamps 
2. tund 09.40-10.25 
õuevahetund 
3. tund 10.45-11.30 
söögivahetund 
4. tund 11.50-12.35 

vahetund 
5. tund 12.45-13.30 
liikumisvahetund 
6. tund 13.40-14.25 
eine  
7. tund 14.40-15.25 

Vajadusel toimuvad ringitunnid 15.40-17.10 

2.2.7 Klassivälised üritused algavad ja lõpevad väljakuulutatud ajal. Mitmepäevastel klassi- või kooliüritustel (matkad, ekskursioonid, laagrid vms) ning väljasõitudel mandrile peab olema lapsevanema kirjalik luba. 

2.2.8 Toitlustamine toimub kooli söögitoas vastavalt päevakavale, järgides söömiskultuuri häid tavasid ja söögitoa kodukorda. 
 

3 LASTEAIA JA KOOLI TÖÖKORRALDUS  

 

3.1 Lasteaiakoha taotlemine, lasteaiatasu 

3.1.1 Lasteaeda võetakse vastu 1,5 (1 aasta ja 6 kuud) kuni 7-aastaseid lapsi, kelle elukoht on rahvastikuregistri andmetel Saaremaa vallas. 

3.1.2 Lasteaiakoha taotlemiseks, muutmiseks, tühistamiseks, lõpetamiseks jne esitab vanem taotluse haridussüsteemis Arno. Taotluste esitamine toimub igal kevadel. Kui vanem esitab avalduse väljaspool taotlusperioodi, saab ta lasteaiakoha vaba koha olemasolul. 

3.1.3 Lasteaia õppekava läbinule annab lasteaed välja koolivalmiduskaardi. 

3.1.4 Lasteaiatasu koosneb osalustasust ja toidukulust. Osalustasu tasumise kohustus tekib päevast, mil laps arvatakse direktori käskkirjaga lasteaia nimekirja ja lõpeb lapse nimekirjast väljaarvamise kuu viimase päevaga. Osalustasu suurus ning soodustuste saamise kord on kehtestatud Saaremaa Vallavolikogu määrusega. Lapse toidukulu päevamaksumuse otsustab hoolekogu. 

3.1.6 Lapse puudumisel ei arvestata toidupäeva maksumust, kui vanem on teavitanud lasteaeda esimesel puudumise päeval hiljemalt kella 8ks. 

3.1.7 Kui lapsevanemal on kahekuune võlgnevus lasteaiatasu osas, on lasteaial õigus last mitte vastu võtta kuni võlgnevuse likvideerimiseni. 

 

3.2 Õpilaspilet ja õpilaspäevik 

3.2.1 Õpilaspilet on Pöide Koolis õppimist tõendav dokument, mis väljastatakse õpilasele pärast tema arvamist kooli õpilaste nimekirja. 
3.2.2 Õppeaasta alguses esitab õpilane õpilaspileti kehtivusaja pikendamiseks klassijuhatajale. 

3.2.3 Õpilase lahkumisel koolist tagastab õpilane õpilaspileti. Kool väljastab õpilasele kõik vajaminevad dokumendid juhul, kui õpilane on koolile tagastanud väljastatud õpikud, laenutatud raamatud ja likvideerinud muud kooliga seotud võlgnevused. 
3.2.4 Põhikooli õpilane kasutab õpilaspäevikut. Esimesest neljanda klassini on õpilastele paberpäevik kohustuslik. Kõigil õpilasel on kohustuslik omada e-kooli kontot. 

3.2.5 Järgmise päeva teated sisestatakse e-kooli hiljemalt eelmise tööpäeva kella 17ks. 
 

3.3 Õppetunni korraldus 

3.3.1 Õpilased osalevad õppetöös vastavalt kooli päevakavale ja õppekorraldusele.  

3.2.2 Õppetunni alustab ja lõpetab õpetaja. 

3.3.3 Õpilased on kohustatud käima iga päev kõikides tundides ning õppima võimetekohaselt, nad: 

  • valmistuvad igaks õppetunniks; 
  • võtavad kaasa kõik koolipäevaks vajalikud õppetarbed; 
  • toetavad kaasõpilaste ja õpetajate tööd; 
  • osalevad tunnis aktiivselt; 
  • asetavad lauale vaid vastavaks tunniks ette nähtud õppevara; 
  • tunnist väljumiseks paluvad õpetajalt luba. 
  • ei sega oma tegevusega ei kaasõpilasi ega õpetajat. 

3.3.5 Õpilased viibivad vastavalt ilmastikule õuevahetundides õues. 

3.3.6 Õppetundide ajal ei käituta kooli koridorides koolitööd häirival viisil. 

3.3.7 Õppetööst võib puududa haiguse tõttu, lapsevanema taotlusel või mõjuvatel põhjustel klassijuhataja loal. Põhjuseta puudumiste eest vastutab lapsevanem vastavalt koolis kehtestatud puudumiste menetlemise korrale. 

3.3.8 Õppetööst puudumisest haiguse tõttu teavitab lapsevanem läbi e-kooli hiljemalt puudumise päeval kl 8.00.  

3.3.9 Kui lapsevanem soovib õpilase ajutiselt õppetööst vabastada, tuleb esitada (kirjalikus taasesitamise vormis) klassijuhatajale 7 päeva või enne puudumise algust. Avalduses tuleb näidata õppetööst vabastamise põhjus ning periood. Klassijuhataja kooskõlastab avalduse aineõpetajatega ning annab loa, kui õpilase õppeedukus ja käitumine on rahuldavad ning tal ei ole põhjuseta puudumisi. Klassijuhataja märgib õppetööst vabastuse e-kooli. 

3.3.10 Puudutava perioodi õppematerjali peab õpilane omandama iseseisvalt. 

3.3.11 Vastavalt kooli üldtööplaanile või juhtkonna otsusele võib läbi viia juhendatud e-õppe päevi e-õppe korralduse alusel. 

3.3.12 Kool võib arvestada õppekavavälist õppimist või tegevust õppekava osana. 

 

3.4 Hindamine ja hindamisest teavitamine 

3.4.1 Hindamist reguleerib Pöide Kooli hindamisjuhend, mis on kättesaadav kooli kodulehel ja paberkandjal õpetajate toas. 
3.4.2 Õpilasel ja tema vanemal on õigus saada teavet õpilase hinnete kohta e-koolist, klassijuhatajalt ning klassi- või aineõpetajalt. 
3.4.3 Õppeaasta jooksul väljastab klassijuhataja paberil hinnetelehe lapsevanemale tema soovi korral. 
3.4.4 Paberil tunnistused väljastatakse põhikooli õpilastele õppeaasta lõpus. 

 

3.5 Huvitegevus 

3.5.1 Huvitegevus koolis toimub aastaplaani ning ruumide kasutamise korra alusel  

3.5.2 Õpilasel on õigus kasutada õppekavavälises tegevuses tasuta oma kooli rajatisi, ruume, raamatukogu, õppe-, spordi-, tehnilisi ja muid vahendeid kooli kodukorras sätestatud korras. 

 

4 RIIETUS JA HÜGIEEN 

 

4.1 Lasteaed 

4.1.1 Laps tuleb lasteaeda puhaste ja tervete riiete ning jalanõudega, mis vastavad lapse suurusele, ning korrastatud välimusega (puhtad küünealused, käed ja jalad, lõigatud küüned, puhas nägu jne). Pikad juuksed on patsis või muud moodi kinnitatud, et ei segaks söömist ja õppetööd. 

4.1.2 Laps tuleb lasteaeda ilmastikule vastava õueriietusega, mille korras kinnitused on terved (lukud, nööbid) ja määrdumisega ei ole probleeme. Kummikud on kohustuslikud sügisel ja kevadel. Sõrmikud on lapsel, kes need ise kätte saab. 

4.1.3 Lapse riietel ei tohi olla ohtlikke detaile (pikki nööre, samuti sall jms).  

4.1.4 Toas on vajalikud tugeva tallaga (tald ei tohi määrida põrandat), libisemiskindlad ja kindlalt jalas püsivad vahetusjalanõud.  

4.1.5 Lapse riided ja jalanõud peavad olema markeeritud lapse nimega.  

4.1.6 Lapse heaolu huvides on lapsel lasteaias kaasas mõistlik hulk vahetusriideid. Laps ei ole toas samade riietega, millega õues. 

4.1.7 Lapse riietuse ja hügieeniga saab täpsemalt tutvuda lasteaia meelespeas.  

 

4.2 Kool 

4.2.1 Õpilane ja kooli töötaja hoiavad koolis puhtust vastavalt heakorraeeskirjade järgi ning järgivad üldtunnustatud hügieeninõudeid. 

Õpilase ja kooli töötaja riietus on turvaline, korrektne, terve, mittepaljastav (k.a. naba paljastavad pluusid) ja puhas ning aksessuaarid (kapuuts peas ei ole sobilik) on kooli kui õppeasutuse keskkonda sobivad. 

4.2.2 Õpilane riietub vastavalt  ilmale, mis tagab võimaluse viibida koolipäeva jooksul ka õues. 
4.2.3 Õpilane ja kooli töötaja kannavad kooli ruumides mugavaid, eakohaseid, heleda tallaga vahetusjalatseid. 

4.2.4 Kehalise kasvatuse tundides kannab õpilane sportlikku riietust ja spordijalatseid. Õpilane teeb peale kehalise kasvatuse tundi minimaalsed hügieenitoimingud (peseb higist puhtaks) ja vahetab kasutatud riided. 

4.2.5 Pidulikel kogunemistel ja aktustel kannab õpilane pidulikku riietust. 
4.2.6 Kooli ruumides ei viibita üleriietes või peakattega. 
 

5 VAIMNE JA FÜÜSILINE TURVALISUS 

 

5.1 Pöide Kooli koolipere liikmed taunivad vaimset ja füüsilist vägivalda ning toetavad abivajajat. 
5.2 Kool ja lasteaed loob tingimused õpilaste, lasteaialaste ja töötajate vaimse ja füüsilise turvalisuse tagamiseks kooli territooriumil õppetöö ajal. 
5.3 Koolimajas ja kooli ning lasteaia territooriumil on videovalve. Üldkasutatavatesse ruumidesse ning koolimaja ümbrusesse ja lasteaia hoovialale on paigaldatud videovalvesüsteem, mille kasutamine on sätestatud Pöide Kooli jälgimisseadmestiku kasutamise korras. 

5.4 Õpilane kasutab õppetunnis elektroonilisi seadmeid (telefoni, tahvelarvutit jms) ainult õpetaja loal ja õppeotstarbel. Ka vahetunnis ei ole lubatud kasutada nutiseadmeid, välja arvatud nutialal. Esimese rikkumise korral õpetaja hoiatab õpilast. Teise rikkumise korral võetakse telefon päeva lõpuni hoiule. (Vt ptk 6) 

5.5 Vahetunnis peab kooli üldkasutatavates ruumides korda korrapidajaõpetaja. Õuevahetundidel peab korrapidajaõpetaja korda ka õues. 
5.6 Huvituba on kõigile õpilastele. Huvitoas mängitakse ja õpitakse rahulikult ega segata teisi. Huvitoas hoiavad korda õpilased.  

5.7 Huvitoa kasutamise korra rikkumisel saab õpilane ajutise huvitoa kasutamise keelu.  

5.8 Õpilased hoiavad kooli ja kaasõpilaste vara ning keskkonda. Kooli ja kaasõpilaste vara rikkumise korral kannab laps (lapsevanem), kes on vastutav teisele põhjustatud vara rikkumise eest, materiaalset vastutust. Õppevahendite kasutamise ja tagastamise kord 

5.9 Vaimset või füüsilist vägivalda märkav õpilane pöördub lähedaloleva täiskasvanu poole, kes osutab esmast abi ja pöördub omakorda juhtumi lahendamiseks klassijuhataja, tugimeeskonna või kooli juhtkonna poole. 

5.10 Kui õpilane on oluliselt rikkunud kodukorda, lahendab probleemi õpetaja, kaasates vajadusel klassijuhataja või juhtkonna esindaja. Probleemi lahendamisel lähtutakse nii kodukorras kehtestatud mõjutusvahenditest (p 6) kui ka teistest õigusaktidest. 
5.11 Kooli laste, õpilaste ja kooli töötajate vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavate olukordade lahendamiseks on koostatud hädaolukorra lahendamise plaan. 
5.12 Õpilaste vaimse ja füüsilise turvalisuse huvides võimaldab kool politseil läbi viia operatsioone narkootikumidega seotud õigusrikkumiste ennetamiseks ja avastamiseks ning seadustatud juhtudel õpilasi üle kuulata vastavalt EV seadusaktides kehtestatud tingimustele. 
5.13 Vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavate olukordade ennetamiseks: 

5.13.1 on keelatud kaasa võtta, tarbida ja levitada energia- ja alkohoolseid jooke, tubakatooteid, e-sigarette ja narkootilisi aineid; 

5.13.2 on keelatud kaasa võtta vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavaid esemeid, nagu külm- ja tulirelvad, kemikaalid, tuletikud ja -masinad, pürotehnika jms; 

5.13.3 on keelatud filmida ja pildistada asjaomaste isikute nõusolekuta, kusjuures pildistatud ja filmitud materjali levitamine sellel kujutatud isiku nõusolekuta  on karistatav karistusseadustiku alusel.  

  

 

6 TUGI- JA MÕJUTUSMEETMETE KASUTAMINE NING SELLEST TEAVITAMINE 

 

6.1 Tugi- ja mõjutusmeetmeid rakendatakse selleks, et anda õpilasele võimalus õppida vastavalt oma võimetele ja ennetada koolis turvalisust ohustavate olukordade tekkimist. Enne asjakohase meetme kohta otsuste langetamist kuulatakse ära kõik seotud osapooled. 

6.2 Tugi- või mõjutusmeetme valikut põhjendatakse asjaomasele õpilasele ja tema vanemale. Õpilasel ja vanemal on õigus avaldada tugi- või mõjutusmeetme rakendamise kohta oma arvamust.  

6.3Tugi- ja  mõjutusmeetmete rakendamisest teavitab kool õpilase vanemat kirjalikus vormis paberil või elektrooniliselt (e-kool, e-post). Kõik tugi- ja mõjutusmeetmete rakendamised kantakse e-kooli. Vanem teavitab kooli antud info kätte saamise kohta (vastus e-maili teel, allkirjastatud teade paberkandjal vms). 
6.4 Õpilaste tugi- ja mõjutusmeetmete rakendamine on sätestatud kodukorra lisas. 

6.5 Kui mõjutusmeetmena rakendatakse eseme(te) hoiule võtmist, koostab kooli töötaja hoiule võtmise kohta protokolli (protokolli vorm lisa x). Esemeid hoiustatakse õpetajate toas hoiustamise korra alusel ning tagastatakse koolipäeva lõpus allkirja vastu õpilasele või lapsevanemale, v.a relvad ja narkootilised ained, mis antakse üle politseile. 

 

7 KODUKORRA LÕPPSÄTTED 

 
7.1 Kodukorra ja selle lisad kehtestab Pöide Kooli direktor oma käskkirjaga. 

7.2 Kodukord, lisad ja nende muudatused esitatakse enne kehtestamist arvamuse avaldamiseks hoolekogule ja õpilasesindusele. 

7.3 Muudatused kodukorras tehakse vahetult enne õppeaasta algust, erandkorras õppeaasta jooksul või seoses põhimääruse muudatustega. 

7.4 Kooli kodukord arutatakse õpilastega läbi esimeses klassijuhatajatunnis pärast kodukorra kinnitamist. 
7.5 Kool avalikustab oma kodukorra veebilehel ning võimaldab tutvuda paberil õpetajate toas. 

 

 

 

 

 

 

LISAD 

 

LISA 1 Lasteaia meelespea 

 

1.  Lasteaiatasu 

 

1.1 Lapsevanema poolt kaetava õppemaksu määr on alates 01.09.2023  18 € kuus, mis on kehtestatud Saaremaa vallavalitsuse poolt. Kui perest käib lasteaias rohkem lapsi, siis pere teise lapse  maksumäär -50 %. Õppemaksu makstakse 1 kuu ette. 

1.2 Toidukulu päevamaksumus on 2.20 eurot, mis on kinnitatud lasteaia direktori käskkirjaga hoolekogu ettepanekul (hommikusöök 0.50 €, lõunasöök 1.10€ ja oode 0.60€), millest Saaremaa Vallavalitsus tasub 0.50 €. 

1.3 Toiduraha arvestatakse eelmise kuu eest. Arved koostab Saaremaa vallavalitsuse raamatupidamine ja arved esitatakse iga kuu 10. kuupäevaks elektrooniliselt lapsevanema poolt lasteaeda tuleku avaldusel märgitud e-posti aadressile. 

1.4 Toiduraha arvestamise aluseks on lasteaias peetav laste kohaloleku tabel Eliisis. Lapse puudumisel mistahes põhjusel lasteaiast ei arvestata toidupäeva maksumust eeldusel, et lapsevanem on lasteaeda puudumisest teavitanud esimesel puudumise päeval hiljemalt kella 9-ks, hea kui kl 8:00, siis teaks juba hommikusööki vähem teha. Teavitamata jätmise korral mahaarvestust ei tehta. Teavitamiseks on palju erinevaid viise: esmane võiks olla teavitamine puudumisest läbi Eliisi, rühma telefonile helistades või sõnumina või eelmisel päeval suuliselt õpetajale. Sipsikute rühma telefoni nr 53545288 ja Päikesejänkudel 53545008. 

1.5 Lasteaiatasude maksmise tähtaeg on jooksva kuu 24.kuupäev  Saaremaa vallavalitsuse arvele Swedbank AS: EE262200221032949028;  SEB: EE711010602007392002; Luminor Bank AS:EE501700017000767802 

1.6 Kahekuuse võlgnevuse korral on lasteaial õigus last mitte vastu võtta kuni võlgnevuse likvideerimiseni. 

1.7 Makseraskuste ilmnemise korral võtta ühendust lasteaia direktoriga, et leida olukorrale lahendus. 

 

 

  

 

2.  Lapse lasteaeda toomine ja koju viimine 

            

2.1 Lapsevanemal on õigus tuua last lasteaeda ja viia ära endale sobival ajal arvestades rühma päevakava ja õpetajaga kokkuleppel. NB! Palume last tuues/viies autos kasutada turvavarustust, teie lapse elu ja heaolu on meile tähtsad. Üle tee minemiseks kasuta ülekäigurada, olles nii lapsele eeskujuks. Lasteaias ei ole lubatud sõita koduste jalgratastega turvalisuse eesmärgil, küll aga on lubatud tulla lasteaeda ja koju minna isikliku rattaga, kui laps kasutab turvavarustust. Lubatud on kasutada isiklikku tõukerattast, kui on kaasas ka kiiver! 

2.2 Laps tuua lasteaeda hiljemalt kell 8:45, et saaks rahulikult hommikusöögiga alustada; kui laps on kurb, jõuame ta ilusti hommikusöögiks maha rahustada jne. Erandkorras (nt hambaarsti külastus jne) lapse hilisemast kui kl 9:00 tulekust teavitab lapsevanem rühmaõpetajat. 

2.3 Õppekava paremaks omandamiseks peab laps viibima lasteaias kella 9:15 – 12:00-ni. 

2.4 Lasteaia töötajad vastutavad laste elu ja tervise eest hetkest, kui lapsevanem on lapse õpetajale üle andnud. Lähtuvalt lasteaia töökorraldusest peab lapsevanem isiklikult saatma lahtirõivastatud lapse rühmatuppa, sama kehtib ka õhtuse kojuminekuga. Eriolukorra ajal käituda vastavalt juhistele! 

2.5 Õpetajal ei ole lubatud last kojuminekuks üle anda alaealisele, võõrale või alkoholijoobes isikule. 

2.6 Õpetaja annab lapse vanemale vennale või õele (mitte noorem kui 10.a) üle  vaid vanema kirjaliku avalduse alusel. Võõrale siis, kui on lapsevanema poolt enne tutvustatud ja luba antud. Lapsevanem teavitab, kui lapsele ei tule järgi vanem ise, vaid keegi kõrvaline isik. 

2.7 Kui lapse toob või viib vanem vend või õde (mitte noorem kui 10.a), siis oleks hea kui lapsevanem võtaks korra nädalas lasteaiaga ühendust. 

2.8 Lapsevanem ei saada õpetajale teateid lapse kaudu, vaid võtab õpetajaga ise ühendust. 

2.9 Lapsevanem võiks hommikul rääkida rühma personalile kodustest juhtumistest, mis võivad mõjutada lapse päeva (näit. halvasti magatud öö, üleelamised, probleemid tervisega jne), siis suudab õpetaja lapse käitumist paremini mõista. 

2.10 Vaadake õhtul üle oma lapse korv, sest seal on töid ja joonistusi, mida laps on teile teinud, ja viige kohe koju. Võtke kaasa määrdunud riided. Reedeti magamisriided koju.  

2.11 Õpetaja tööpäeva lõpuks ja lasteaia sulgemise ajaks kell 17:30 peavad olema kõik lapsed lasteaiast lahkunud. Järgi võiks tulla hiljemalt 17:15, et laps jõuaks mängu lõpetada, asjad ära panna, vanemale näidata lapse jaoks olulisi asju, rahulikult riide panna. Vanemaga õhtul koju minnes ei hakka laps mööda lasteaia ruume ringi jooksma! 

 

 

3.  Lapse riietus 

 

3.1 Laps tuleb lasteaeda puhaste ja tervete riietega, mis vastavad lapse suurusele, ka jalanõud, ning korrastatud välimusega (puhtad küünealused, lõigatud küüned; puhta näo, käte, jalgadega jne). Tüdrukud, kellel on pikad juuksed, peavad olema need patsis või muud moodi kinnitatud, et ei segaks söömist ja õppetööd (varuge korvidesse patsikumme, et vajadusel võtta). 

3.2 Laps tuleb lasteaeda ilmastikule vastava õueriietusega, mille määrdumisega pole probleeme, sest laps peab saama vabalt mängida liivakastis, üldse õuealal. Lapsevanem kontrollib regulaarselt nende korrasolekut (k.a terved lukud, riputusaasad jne). Kummikud kohustuslikud sügisel ja kevadel (hommikuti rohi väga märg)! Õues käime iga ilmaga, kuna saame olla vajadusel Lotte majas. 

3.3 Lapsel on lasteaias olemas kõva tallaga vahetusjalatsid. Ideaalsed sisejalanõud on sandaalid (kinnise kanna, lahtise ninaga, heleda tallaga, krõpskinnitusega), mitte lahtise kannaga sussid või plätud, sest need ei võimalda liikumist muusika- ja liikumistunnis. Lubatud ei ole siseruumides põrandat määriva tallaga jalanõud. 

3.4 Lapsevanem toob lasteaeda aasta jooksul 2 karpi pabertaskurätikuid, kindlasti 3- või 4kihilised. 

3.5 Lapse riided ja jalanõud peavad olema markeeritud lapse nimega, et ära hoida nende vahetusse sattumist ja õppeaasta lõpul peremehetuks tunnistamist. 

3.6 Lapse heaolu huvides on lapsel lasteaias kaasas mõistlik hulk vahetusriideid. Laps ei ole toas samade riietega, millega õues (soojemal aastaajal samuti). 

3.7 Lapsed magavad magamisriietega (võiks olla lühikesed, kuna lasteaed soe)  või T-särgiga, mis on ainult magamiseks mõeldud. Magamisriided lähevad iga reede koju pessu! 

3.8 Lapse riided korvis on õiget pidi, see lihtsustab ja kiirendab lapse õue jõudmist. 

3.9 Kontrollige kodus üle, kas pluusi kaelus on piisavalt suur, et laps saab/proovib ka ise pluusi selga ja seljast ära ning et kas müts püsib peas (kui kerkib üles, siis on mõttetu panna, kõrvad peavad ka olema soojas). Peakate on kohustuslik ka soojal ajal (päikesepiste oht jne). 

3.10 Sõrmikud on lapsel, kes need ise kätte saab. Sall pole lubatud ohutuse eesmärgil, kasutage selle asemel kraed/kaelust. 

3.11 Üldiselt on lasteaia rühmaruum väga soe, ärge riietage lapsi üle, siis higistab ja õue minnes on külmetus kiirem tulema. 

3.12 Arvestage lapse riietumisel, et lasteaia hoov on tihti tuuline ja jahedam. 

 

 

 

 

 

4. Haige laps 

 

4.1 Tervisekaitsenõuetest tulenevalt ei tohi lasteaeda tuua last, kui lapse 

terviseseisund võib kahjustada lapse enda või teiste tervist. 

4.2 Silmnähtavate haiguse tunnustega (palavik, silmapõletik, lööve, tugev nohu ja  köha, kõhulahtisus, ussid kõhus, oksendamine, hambavalu jne) last lasteaeda ei võeta. Haigel lapsel on parem olla kodus. Väga nohune ja köhiv laps on õnnetu ja väsinud ning see ohustab teiste laste ja personali tervist. 

4.3 Laps tuleb koju jätta ka juhul kui ta peab võtma ravimeid (õpetajal on keelatud vastu võtta lapsevanema poolt kaasaantud ravimeid ja neid lapsele anda). 

4.4 Kõik lasteaias viibivad lapsed osalevad õuetegevustes, kui laps ei saa tervislikel põhjustel õue minna, siis jääb ta koju vanema hoole alla. Rühma  personal viibib koos lastega õues. 

4.5 Lapse haigestumisel  tuleb lapsevanemal teavitada rühmaõpetajat esimese puudumise päeva hommikul. 

4.6 Lapse haigestumisel nakkushaigusesse ( tuulerõuged, sügelised, leetrid, punetised, rotaviirus, ka täid)  teavitage kohe lasteaeda. 

4.7 Lapse haigestumisel lasteaias päeva jooksul teatatakse sellest koheselt lapsevanemale, lapsele antakse esmaabi, saadetakse koju või raviasutusse. 

4.8 Kui laps vajab mingis osas erihoolt, siis teavitage sellest õpetajat (higistab palju, allergia, pärilikud või muud püsivad terviserikked jne). 

4.9 Võimalusel hoidke last ka peale haigust mõnda aega kodus, sest sel ajal on laps 

vastuvõtlik nakkustele. 

4.10 Õpetage laps nuuskama (taskurätikut kasutama). 

4.12 Haigused ja haigustunnustega laps: nn „külmetushaigus“ (nohu, köha, palavik) ehk ülemiste hingamisteede nakkus on kõige nakkavam esimesed 2-4 päeva. Lapsed köhivad/aevastavad, kätt suu ette ei pane ja viirusosakesed kanduvad õhu kaudu edasi kuni 3,6m kaugusele ja teine laps hingab sisse ja saabki haiguspisiku kätte. Kui hakata ravima last kohe, peale esimeste haigustunnuste ilmnemist, möödub haigus kiiremini ja kergemini. Palavikuga haiguse korral peab laps koju jääma veel vähemalt 2 - 3 päeva peale palaviku möödumist. 

4.13 Oksendamine, kõhulahtisus: haigestunud inimene on nakkusohtlik 48 h pärast viimaste sümptomite kadumist. 

4.14 Liiga ruttu peale haigust tuuakse lapsed lasteaeda tagasi, siis haigestub ise uuesti või nakatab teisi. Olge vastutustundlikud teiste laste ja nende vanemate  ning töötajate suhtes! 

 

 

 

5. Mänguasjad 

 

5.1 Laps võib lasteaeda kaasa võtta oma mänguasju vastavalt rühmas kehtestatud korrale (septembris lastevanemate koosolekul kehtestatakse kord). Max 1 asi korraga kaasas ja nimega markeeritud. Eriolukorra ajal teised reeglid ehk et õpetajal on õigus muuta kehtestatud korda! 

5.2 Ei tohi kaasa võtta militaarseid mänguasju, päris telefoni/nutiseadmed, raha, katkiseid mänguasju ja tugevat heli tekitavaid mänguvahendeid. 

5.3 Soovitav on mitte kaasa võtta väga kalleid, väga pisikesi ja kergesti purunevad       

mänguasju, samuti ehteid. 

5.4 Oma mänguasjade puhul kehtib põhimõte – luba ka teistel oma mänguasjaga mängida. 

5.5 Kaasavõetud mänguasjale( ka kelk) on lisatud mingi tunnusmärk, mille abil saab kindlaks teha selle omaniku. 

5.6  Kui laps vajab magamise ajal kaisulooma, andke see talle kaasa, aga siis esmasp. toob ja reedel viib koju tagasi, mitte igapäevaselt. Eriolukorra ajal teised reeglid! 

5.7 Õpetaja ei vastuta kodust kaasavõetud mänguasja ja lapse väärismetallist ehete ( kõrvarõngad, käeketid jne.) kadumise või katkimineku eest! 

 

6. Lapse sünnipäev lasteaias 

 

6.1 Lapse sünnipäeva tähistatakse lasteaias led-küünla süütamisega ja ühise laulu  laulmisega sünnipäevalapsele. 

6.2 Sünnipäevalapsele kingitakse õnnesoovikaart ja väikene meene. 

6.3 Lapsi võib kostitada maiustuste (kommid, küpsised) või puuviljadega arvestades laste arvu rühmas. Keelatud on lutsukommid. 

 

7. Koostöö 

 

7.1 Pidev ja asjalik koostöö lapsevanemate ja lasteaia vahel ning aktiivne osalemine lasteaiaelus on aluseks kohanemisele ja turvatunde tagamiseks lasteaias. 

7.2 Lasteaia töö eesmärkide, põhimõtete ja sisu kohta saate täpsemalt teada rühmade tegevuskavadest 

7.3 Lasteaias toimuvatest sündmustest ja aktuaalsetest küsimustest saate teada infotahvlilt, FB suletud grupist, suuliselt õpetajalt. 

7.4 Kui te pole millegagi rahul, öelge seda avameelselt. Igasugused lasteaias tekkinud erimeelsused tuleb võimalikult kiiresti rühma töötajatega või direktoriga selgeks rääkida 

7.5 Tundke siirast huvi lapse tegemiste vastu lasteaias ja tunnustage teda, sest lapsel on hea meel kui tema tegevuse vastu huvi tuntakse 

7.6 Kasutage lapse toomise aega õpetajaga suhtlemiseks. Tagasisidet saab see, kes küsib. 

7.7 Kui muutub Teie kontakttelefoninumber siis teavitage sellest kindlasti ka rühmaõpetajat. 

7.8 Lasteaia lapsevanematel on ka oma FB suletud grupp, millega saavad kõik lapsevanemad liituda. 

7.9 Ergutage ka last kodus iseseisvalt riietuma, abistage ainult vajadusel. Õpetage ka taskurätikut kasutama, kätepesu ja kuivatamist, õiges järjekorras riietumist ja riiete õiget pidi keeramist. Nii toetate õpetaja kasvatustegevust. 

7.10 Rühmaruumis ei ole lubatud joosta, kuna lapsi palju ja siis õnnetused kiiremini tulema. Tihti kasutavad lapsed põhjendamatult liiga valju häält. Kui teie kodus on need lubatud, siis rõhutage, et lasteaias on lasteaia reeglid ja kodus kodu reeglid. 

7.11 Nii, nagu igal täiskasvanul inimesel on mõnikord paha tuju/päev, nii on ka lastel, et mõni päev eksib palju rühmareeglite vastu, aga teine päev on super laps. Seega võtan õpetajana endale õiguse otsustada, millal/mida räägin lapsevanemale – algul jälgime ise last, proovime mõista käitumise põhjust ja siis, kui jääb korduma, vestleme vanemaga. 

7.12 Kui lubad lapsele, et tuled varem järgi, siis täida ka lubadust, laps väga ootab. Kui tuled lõunast järgi, siis palume hommikul teavitada õpetajat. 

7.13 Hambaarst lasteaeda ei külasta. Külastage ise 1-2 korda aastas hambaarsti. 

7.14 Kui lasteaed osaleb tasulisel üritusel (teater  jne.), siis piletiraha palume tuua hiljemalt eelneval tööpäeval (siis saan veel meelde tuletada, aga kui sama päeva hommikul tulete ja raha pole kaasas, siis võib juhtuda, et teie laps jääb üritusest kõrvale, sest enamasti ma ei kanna sularaha kaasas, et saaks ise ära maksta). Riietus viisakas ja puhas kui üritus toimub väljaspool lasteaeda! 

7.15 Veelkord rõhutame, et õige pliiatsihoid (mis saab alguse õigest lusikahoiust) on väga oluline. Sama oluline on ka lapse rüht – jälgige, kuidas istub toolil, mängides jne, ning silmade kontroll! 

7.16 Kus on palju lapsi koos, siis ikka tuleb mõnikord ette löömist, hammustamist jne – see on lapse loomulik tunnete väljendamise arengujärk. 

7.17 Käskimised – keelamised – võib/tohib – ei või/tohi, neid on lasteaias palju, aga vajalikud, et vastutada teie laste turvalisuse eest. Lasteaias peavad olema reeglid, muidu on kaos. 

7.18 Kui lasteaias käib ka erivajadusega lapsi, siis palume aktsepteerida seda, et ka nemad saaks võimaluse käia tavalasteaias. 

 

 

Avaldatud 05.12.2023. Viimati muudetud 25.03.2025.